- Aidat ve bağışlarınızı Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.Eskişehir Şubesi, Şube Kodu:0056, Hesap No:93976178 nolu hesaba, İban No: TR94 0020 5000 0939 7617 8000 01 nolu ibana yatırabilirsiniz.
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


Afyonkarahisar Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD  
EURO  
       
Özlü Sözler
Ar gözden, Kâr yüzden anlaşılır.
Sponsorlarımız
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
ÖRENKÖYÜ TANIYALIM

1710-1740 yılları arasında zorunlu iskana tabii tutulan yörük boylarından altı aile tarafından kurulmuştur. Köyde yaşayanlar 2008 yılında yedinci kuşağı temsil etmektedirler. Örenköy; daha sonraki dönemlerde başka bölgelerden gelen ailelerin de katılımı ile yedi kışlak ve bir köy merkezinden oluşan yapısına kavuşmuştur.170 yıl kadar idari olarak Konya Akşehir'e bağlı kalmıştır.1871 tarihli Konya Vilayet salnamesinde köyümüzün adı ''Viran karyesi'' olarak geçmektedir. 1871 tarihinde 10 hane (aile) ve 34 vergi veren hane reisi bulunmaktadır.İlçe merkezi olan Akşehir'e uzaklığı 14 saatlik yürüyüş mesafesi olarak aktarılmıştır ki bu süre 70 km olarak da zikredilebilir.1834 tarihli tapu kayıtlarında da köyün adı Viran karyesi olarak yazılıdır.

Yakın zamana kadar köy merkezine ilaveten Hacıahmetli, Leylekli, Koyunçalı, Sergurut, Belkuyu gibi kışlak yerleşimlerinde yaşayan köy halkı, Leylekli ve Hacıahmet yaylalarının birleşerek köy olması, Koyunçalı ve Sergurut gibi yaylalarının eski özelliklerini kaybetmesine bağlı olarak Örenköy merkezinde toplanmıştır.

    

 

 

Afyonkarahisar iline 126 Km., Emirdağ ilçesine53 Km. uzaklıktadır. Köy İç Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır.

Köyümüzde, 1980'li yıllara kadar yaklaşık 10 derslikli ilkokul ve bir ortaokul mevcut iken şu an bir ilköğretim okulu vardır fakat faal değildir. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi faaliyete geçmiştir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.       

 

     

 

 

     

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
 
 
Köşe Yazıları
ŞİİR DERLEME DÜZ YAZILAR
...

ŞİİR DERLEME DÜZ YAZILAR
ŞİİR...

ŞİİR DERLEME DÜZ YAZILAR
...

Son Ziyaretçi Yorumları
Muhterem koyuncal
Güzel bir site olmus.Emeği geçen herkese teşekkür ederim.Bürüksel'den Sevgi ve saygılar...Muhterem Koyunçal

Mehmet Ali Ertoy
Bağ yetiştirmeyen üzümün kıymetini bilmezimiş.Bağımıza ve üzümlerimize sahip çıkalım.Selamlar saygılar.

Erol Ertoy
evet günlük yaşamımıza koymamız gereken bilgilen memiz gereken site hazırlayanlardan emegi geçen arkadaşlaradan Allah razi osun sevgi ve saygılar


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız
Dosya İndirme Panosu